Finansowania na termoizolację
Czym jest i kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Oszczędność energii jest jednym z celów do zrealizowania dla wielu polaków. Mniejsze zużycie energii pozwoli nie tylko dbać o nasze środowisko, ale również uchroni nas przed uszczupleniem naszych portfeli. Jedną z możliwości na szybsze i łatwiejsze zrealizowanie tego celu jest ulga termomodernizacyjna. Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od dochodu kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych np. termoizolacja domów, przeprowadzonych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Celem ulgi podatkowej na efektywność energetyczną jest pobudzenie modernizacji budynków, a co za tym idzie- oszczędność energii. Głównym kryterium uzyskania korzyści podatkowych jest zmniejszenie zużycia energii po zakończeniu modernizacji.
Ile mogę odliczyć w ramach ulgi?
Ulga termomodernizacyjna na rok 2023 wynosi maksymalnie 53 000 zł.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Z odliczenia mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Uprawnione do ulgi są osoby opodatkowane podatkiem liniowym 19%, według skali podatkowej 17% lub 32% albo ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych. Istnieje parę warunków, które trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, a oto one:
- Podatek dotyczy tylko właścicieli lub współwłaścicieli budynków mieszkalnych – tj. domów jednorodzinnych lub mieszkań, domów szeregowych lub bliźniaków, przeznaczonych głównie na cele mieszkalne i stanowiących odrębną budowlę, w której dozwolone jest wydzielenie na maksymalnie dwa lokale mieszkalne lub jeden lokal mieszkalny, a drugi użytkowy o powierzchni nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej.
- Nie jest zabronione wykorzystywanie budynku do innych celów niż mieszkalne. Jedynym wymogiem jest odliczenie podatku w związku z realizacją ulgi podatkowej na rozbudowę budynku mieszkalnego. Tym samym prowadzenie w takim budynku biur, sklepów czy magazynów nie pozbawia prawa do skorzystania z tego odliczenia. Nie ma też związku między amortyzacją nieruchomości a odliczeniem podatkowym – możliwe, że nieruchomość stanowi przedmiot działalności lub jest wykorzystywana w działalności gospodarczej.
- Nie ma podstaw do skorzystania ze zwolnienia w odniesieniu do kosztów poniesionych na termomodernizację budynków o przeznaczeniu rolniczym, takich jak szopy, budynki gospodarcze, stodoły. Ale jeśli znajdują się w jednym budynku z lokalami mieszkalnymi – mogą być uwzględnione przy obliczaniu oszczędności podatkowych, jeżeli służą celom mieszkalnym.
Co nie podlega odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
W kwestii odliczenia prawo posiadają przedsiębiorcy, którzy mają nieruchomość wykorzystywaną do użytku mieszkalnego. W przypadku czynnych podatników VAT pozycje wydatków poniesionych w ramach dotacji sumowane są w kwocie netto (podlegającego opodatkowaniu VAT nie można odliczyć w deklaracji PIT). W przypadku innych podatników do ulgi uwzględnia się kwoty brutto.
Podatnik nie może odliczyć wydatków finansowanych przez osoby trzecie lub z nimi związanych (np. zwolnienie nie przysługuje przedsiębiorcy, dla którego ogrzewany budynek jest środkiem trwałym, od którego naliczane są odpisy amortyzacyjne, a ocieplenie – zwiększa wartość odpisów amortyzacyjnych w przypadku środka trwałego, dla którego nie oblicza się odpisów amortyzacyjnych.)
Z ulgi podatkowej nie może skorzystać również osoba, która ponosi koszty w budynku nie będącym jej własnością – jak najem, umowa o świadczenie usług czy czynsz.
Usługa termomodernizacyjna- zadbaj o odpowiednią termoizolację domów!
Wykorzystując ulgę termomodernizacyjną poszukujesz odpowiedniej firmy do wykonania docieplenia Twojego budynku?
Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, otrzymasz konkretną wycenę, a z czasem zobaczysz, jak Twoje rachunki ulegają zmianie i zmniejszają się!